Húsvétkor nem csak az ünnepi asztalra kerül főtt tojás, sokan a locsolóknak szánt hímes tojást is főzve készítik el. Kár lenne, ha veszendőbe menne az a sok tojás. Szerencsére meg tudjuk menteni a kidobástól! Ha pár alapszabályt betartunk, ezek a hímes tojások is biztonsággal elfogyaszthatók.
Mire figyeljünk oda?
- Tojásfesték: Olyan tojásfestéket válasszunk, amely ételfestéket tartalmaz, vagy kísérletezzünk természetes színezőkkel, mint például hagymahé.
- Tárolás: A festett, főtt tojások 5-7 napig még elfogyaszthatók, ha megfelelően, 0-5 °C között tároltuk őket a hűtőszekrényben.
Erről bővebben is olvashattok ebben a cikkünkben: Piros tojást, hímes tojást biztonságosan
A megmaradt főtt tojásokat változatos formában tudjuk felhasználni. Akár egy egyszerű rakott krumplihoz, de kicsit izgalmasabb fogások is készülhetnek belőle. Nézzétek, milyen ötleteket gyűjtöttünk össze nektek!
Készítsetek skót tojást! A Stefánia szelet tovább gondolásaként burkoljuk be fűszerezett darált húsba és rántsuk ki, akár a rántotthúst.
Maradék főtt tojás vadonatúj bundában: skót tojás
A tojáskrém tökéletes reggeli lehet a keményre főzött tojásokból, az alaprecepthez biztosan minden rendelkezésre áll a konyhánkban: majonéz, mustár, fűszerek. Aprítsuk fel a tojásokat és keverjük el majonézzel, ízlés szerint fűszerezzük.
Amennyiben ízutazáshoz lenne kedvünk, kipróbálhatjuk más nemzetek konyháit. A francia tojásleveshez kifejezetten főtt tojás szükséges, de a japán konyha bonyolult ramen receptjéhez is felhasználhatjuk feltétként. Ha már a feltéteknél tartunk, bármilyen főzelékre, salátára, szendvicsbe tehetjük.
Ha látványosabb receptet készítenénk az ünnepre, vágjuk félbe a meghámozott tojásokat és tegyünk közé sült bacont, egy szelet uborkát és kész vannak a vendégváró falatok. A húsvéti sonka és retek felhasználásával a kaszinótojást is felturbózhatjuk.
Izgalmas kaszinózás kockázat nélkül
Képek forrása: