HírekPraktikák

Fekete vagy lila foltok a burgonyán: ehető még?

A burgonya hámozásakor előfordulhat, hogy kékes-fekete elszíneződés jelenik meg a gumón. Mi okozhatja ezeket a foltokat és vajon elegendő-e egyszerűen csak kivágni ezeket? – kiderül az Ökotest cikkéből.

A burgonya az egyik alapvető élelmiszerünk, népszerű köret és egytálételek alapanyaga is.A gumók alig tartalmaznak zsírt, ugyanakkor rostokkal, fehérjével, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és másodlagos növényi anyagokkal látják el a szervezetet. Ezen túlmenően ha a burgonya helyi termesztésből származik, akkor különösen fenntartható is. Mivel a burgonyát általában nem öntözik, meglepően jó ökológiai lábnyommal rendelkezik. A burgonya ezerféleképpen elkészíthető, legyen például az főtt, püré, leves vagy saláta formájában. A gumókat mindig hámozzuk meg, mert sajnos gyakran előfordul, hogy külsőre a gumó hiába kifogástalan, a héj alatt sötét foltokat fedezhetünk fel. Daniela Krehl, élelmiszerbiztonsági szakértő nyilatkozata alapján: „A foltok egészségügyi szempontból ártalmatlanok, vagyis az elszíneződött részeket nyugodtan megehetjük.” A burgonyán megjelenő lila-fekete foltok általában mechanikai sérülések vagy nem megfelelő tárolás következményei. Ha például a burgonyát 6 fok feletti hőmérsékleten tároljuk, a burgonya gyorsan kiszárad, ez a fekete foltosság kialakulásának kockázatát növeli, de persze az is igaz, hogy minél tovább tároljuk a burgonyát, annál nagyobb a valószínűsége, hogy fekete foltok alakulnak ki rajta. A keletkezett elszíneződések egyszerűen eltávolíthatók késsel vagy zöldséghámozóval. Annak érdekében, hogy elkerüljük a fekete foltokat, óvjuk a burgonyát ütődésektől és nyomástól, illetve a hűvös, sötét és száraz helyen történő tárolás is minimalizálja a kockázatot.

Ha a burgonyán hosszú hajtások vagy zöld részek jelennek meg, akkor ezeket a részeket távolítsuk el. A zöld és csírázó burgonya mérgező glikoalkaloidot, szolanint tartalmaz, amely hányingert és hányást okozhat. Mivel a szolanin vízoldékony és főzéssel nem inaktiválódik, a burgonya főzővizét nem szabad újra felhasználni.

Hasonló tartalmakért keressétek fel a Rizikometer oldalát. – és linkeld be a Rizi fb oldalát.

Kapcsolódó tartalmak

Interjú Lajti Ágnessel

Maradéknélkül

Interjú Szalay Csongorral, a Maradék nélkül animációs videóinak szinkronhangjával

admin

Gyümölcsöző biznisz élelmiszerhulladékokból

admin