Az élelmiszerhulladékok újrafelhasználása rengeteg lehetőséget kínál a kísérletező egyéneknek. Számos felhasználási terület maradt még kiaknázatlanul, így a bioüzemanyagok előállítási technikái terén is vannak még lehetőségek.
Skócia whiskey gyártása a mai napig virágzik, ám a technológia során temérdek elkerülhetetlen élelmiszerhulladék keletkezik. Ez alatt az elhasznált árpát és az üstmaradéknak nevezett élesztős, folyékony anyagot értjük. De fel lehet ezeket még használni? A kérdést a Celtic Renewables nevű skót cég megválaszolta nekünk. Az üzem ugyanis bioüzemanyag előállítással kezdett kísérletezni 2014-ben a tradicionális alkoholos ital készítése során keletkező hulladékok felhasználásával. Az ötlet olyannyira sikeres volt, hogy a brit kormány jelentős pénzügyi támogatást biztosított a tényleges megvalósításhoz.
Elképzelésük ma már egy újabb szintre lépett: 2017. július 6-án Martin Tangney alapító és elnök sikerrel nyugtázta az első whiskeymeghajtású autó tesztvezetését. Hihetetlen, de a biobutanol kompatibilis a mostani járművekkel is. Tangney egy Ford Focuson próbálhatta ki hatékonyságát.
Mindez több szempontból is hatalmas előrelépés volt: egyrészt tovább bővítették az alternatív üzemanyag források táborát, másrészt alkalmazásával csökkenthető az iparban keletkező élelmiszerhulladékok mennyisége is.
Forrás:
http://elelmiszer.hu/cikk/nagy_lelki_tehertol_szabadulhatnak_meg_a_whiskey_rajongok