Elkezdődött a vakáció és az eddig elfoglalt diáksereg megkezdi jól megérdemelt nyári pihenését! A hirtelen meggyarapodott szabadidő sokszor fejtörést okoz szülőknek. Mit lehet csinálni az édes semmittevés helyett? Hogyan lehetne lekötni a gyerkőcöket a nyári szünet alatt hasznos, élvezetes és tanulságos projektekkel?
Hoztunk néhány ötletet, amely a közösen eltöltött idő felbecsülhetetlen értéke mellett abban is segít, hogy a gyerekek közelebbi kapcsolatba kerüljenek az élelmiszerekkel, képet kapjanak arról, hogy milyen utat járnak be és valójában mekkora értéket képviselnek az otthon asztalra kerülő ételek.
- Szedd magad!
A nyár bővelkedik szezonális kincsekben. És mitől esnek még jobban ezek a zöldségek és gyümölcsök? Ha két kezünkkel szedtük! A gyerekek is imádják az eperföldön csipegetni a piros terméseket. A közös móka mellett azt is megtanulhatják, honnan származik az étel, amit megesznek! A szedd magad akciók ehhez akkor is szuper lehetőséget biztosítanak, ha nincs saját kertetek, bátran próbáljátok ki! Az eperföldek mellett már olyan helyeket is találhatunk, ahol mi magunk szüretelhetjük le a cseresznyét, málnát, sárgabarackot, a szilvát vagy az almát.
- Növeszd újra!
Vannak olyan zöldségek, amelyeknek az egyébként kukába szánt levágott részéből újranöveszthetjük a növényt. Ez azért lehetséges, mert a levágott részben még található a növekedéshez szükséges energia. Ha nincs kertetek, ahol saját termést ültethettek, akkor is tudjátok ezeket a kis növényeket nevelgetni a konyhátokban. Ez egy olyan természetközeli időtöltés, amihez ráadásul ki sem kell mozdulni a hűvös lakásból a nyári forróságban. Készítsetek naponta fotót, ami a folyamat végére egy kis kertész-naplóvá állhat össze. Ez abban is segít, hogy a gyerekek megtanulják, mennyi ideig nő egy zöldség mire az asztalra kerül. Cikkünkből megtudhatjátok, hogyan csináljátok pontosan.
- Balkonládás kertészkedés: saláta-napközi a teraszon
A zöldségek újranövesztése mellett lehetőségetek van a balkonládás kertészkedésre is! Pár paradicsombokor vagy salátafej elég és egész nyáron csipegethetitek az általatok termelt növényeket! Ez ráadásul abban is segíthet, hogy a gyerekek több zöldséget egyenek, mert sokkal lelkesebben fogják elfogyasztani azt a zöldséget, aminek a nevelésében ők maguk is részt vettek!
- Konyhai kalandok
Forró lábasok, éles kések: nem tűnik biztonságos terepnek egy gyerek számára, és még a rumli is háromszor akkora, mintha mi magunk összedobnánk gyorsan az ebédet. Mindezek ellenére nagyon fontos, hogy a gyerekek a főzés közben elsajátítsák az alapvető élelmiszerekkel kapcsolatos ismereteket, és még azt is megtanulják, mennyi munkával és energiával jár az étel elkészítése. Ráadásul a kutatások szerint azok a gyerekek, akik részt vesznek az ételkészítésben, szívesebben próbálnak ki új fogásokat, és valószínűbb, hogy megeszik az ő részvételükkel megfőzött ételt, sőt repetáznak is.
Rumli elleni jótanács: adjunk változatos részfeladatokat, hiszen akkor kezdenek pancsolni az alapanyagokkal, ha elunják magukat.
- Komposztálás
Nagy falatnak tűnhet elsőre a komposztálás, pedig egyáltalán nem az, és a kukába kerülő növényihulladékok mennyiségét is jelentősén tudjuk vele csökkenteni! A gyerekekkel együtt pedig megfigyelhetjük, ahogy a zöldségmaradványok hogyan alakulnak újra termékeny földdé a föld szorgos lakói segítségével! Igazi csoda! Ha szükségetek van információkra a Humusz Közösség oldala szuper segítséget nyújthat.
- Hűsítő finomságok
Pöttyösre érett banánok, bőségesen megpakolt gyümölcsöstál! Nyáron semmilyen gyümölcsből nem szenvedünk hiányt, sőt néha az jelent nehézséget, hogy minden elfogyjon mielőtt megromlana! A gyerekek nem csak elkészíteni segítenek szívesen az ízletes turmixot vagy banánfagyit, de elcsemegézni is! Még nem csináltatok banánfagyit? Tuti befutó lesz a gyerekek és felnőttek körében is, ha kipróbáljátok a következő recepteket!
- Cseresznyemagból díszek
A meggy- és cseresznyeszezon nagy mennyiségű maggal örvendeztet meg bennünket, de mi legyen vele? Nagyon jó időtöltés kerekedhet ki belőle, ha rábízzuk a gyerekekre a magok sorsát. Cikkünkben ötleteket adunk kreatív felhasználására.
- A borsó meg a héja
Mindenkiben nosztalgikus érzéseket ébreszt, ha a nagymamánál töltött nyarakra, és a nagy közös borsófejtésekre, az édes borsószemek majszolására gondolunk. Vigyük tovább ezt a hagyományt! Nincs többé „falra hányt borsó”, sokkal könnyebben fog elfogyni a borsófőzelék, ha a gyerekek segítségét kérjük ebben a nagy feladatban! Még jobb, ha a közösen elültetett borsó kerül kifejtére, így láthatják, hogy milyen utat tesz meg a zöldség a földtől a tányérig.
- Közös piacozás
A kisebb piacokon személyesen is találkozhattok a termelőkkel, akik szívesen mesélnek a munkájukról, hogyan állítják elő a termékeiket. Sokszor kis képes albumban be is mutatják, honnan származnak az áruk, alapanyagok. A piacon sok mindent megtanulhatunk: például 1 hét alatt hány tojást tojik a tyúk vagy egy üveg lekvárhoz pontosan mennyi eperre van szükség. Ez is egy jó módszer, hogy a gyerekek közelebbi kapcsolatba kerüljenek az élelmiszerekkel, jobban megértsék az előállításba és feldolgozásba fektetett munka értékét. A Nébih helyi termelő keresőjével azt is megtalálhatjátok, hogy ki, milyen árut állít elő a közeletekben.
- Beszélgessünk az élelmiszerpazarlásról
Nagyon jó, ha a tapasztalatszerzés mellett szó esik otthon az élelmiszerpazarlásról. Szuper beszélgetésindítók lehetnek a Maradék nélkül videói, amelyek pár percben összefoglalnak 1-1 témakört. Egy strandon töltött hosszú nap után kellemes kikapcsolódás lehet megnézni 1-2 ilyen videót és beszélgetni róla.
+1 Rajzoljatok és nyerjetek egy biciklit!
Rajzpályázatot hirdet a Maradék nélkül általános iskolásoknak, amelynek fődíja kategóriánként egy-egy kerékpár, a közönségszavazás nyertesei pedig Játéksziget ajándékutalványt nyerhetnek. A pályázat célja, hogy a gyerekek megismerjék az élelmiszerpazarlás problémakörét, környezetre gyakorolt hatását, és a megelőzés lehetőségeit.
A pályaművek beérkezési határideje: 2022. július 17.
A pályázat részletei itt érhetők el.
Kellemes, maradékmentes nyári időtöltést kívánunk nektek!