Magyarországon kb. 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik évente, amelynek negyedéért a háztartások felelősek. Ez csaknem 50 kg kidobott ételt, élelmiszert jelent fejenként. Azonban mindenki számára elérhető néhány olyan lépés, amely
segítségével csökkenteni tudjuk a háztartásokból származó, feleslegessé váló élelmiszerek mennyiségét.
TERVEZZÜK MEG AZ ÉTKEZÉSEINKET!
Vásárlás előtt mindig ellenőrizze a hűtő, kamra és a konyhaszekrény tartalmát. Ezek alapján írjon bevásárlólistát, majd kizárólag ezeket vásárolja meg.
KÉSZÍTSÜNK LISTÁT!
Vezessen listát az otthonában tárolt élelmiszerekről!
ELLENŐRIZZE A CÍMKÉT!
Ellenőrizze vásárláskor a termékek címkéjén feltüntetett fogyaszthatósági- és minőségmegőrzési dátumokat.
FIGYELJEN A TÁROLÁSRA!
Fordítson megfelelő figyelmet a különböző élelmiszerek tárolására, amelyek így tovább megőrzik frissességüket. A romlandó állati eredetű élelmiszerek mellett egyes friss gyümölcsök és zöldségek is jól tárolhatók hűtőszekrényben, ezzel akár két héttel is meghosszabbíthatjuk eltarthatóságukat. Vannak persze kivételek is, ilyen a banán, az ananász, vagy például a hagyma és burgonya, esetükben elegendő a hűvösebb helyen tárolás (az ideális 8-10 °C lenne számukra). Ilyen tárolóhely lehet pl. egy pince, vagy egy hűvösebb éléskamra. A burgonya és banán esetében a hűtés ráadásul minőségromlást is eredményez.
FIGYELJEN A HŰTÉSRE!
Hűtés előtt a főtt ételek elkészítését követően várja meg, amíg szobahőmérsékletűvé hűlnek. Ezután viszont feltétlenül helyezze hűtőbe, ne hagyja azokat kint éjszakára. Ellenkező esetben másnap már nem fogyaszthatók kellő biztonsággal.
HASZNÁLJA FEL A MARADÉKOT!
Ha túl sok étel maradt meg az előző esti vacsorából, készítsen azokból új fogásokat.