HírekPraktikák

Böjti menü sztárjai – 2. rész

Cikkünk előző részében (lsd. Böjti menü sztárjai – 1. rész) a tavasz első hírnökeinek – úgymint a hónapos retek, az újhagyma, a madársaláta és a medvehagyma – felhasználási lehetőségeit mutattuk be. Ígéretünkhez híven most három, a tavalyi év során betakarított termény ideális tárolási körülményeire, valamint különleges elkészítési módjaira térünk ki a böjti menü további színesítése érdekében. Válogassatok bátran és készítsétek el valamelyiket! Garantáljuk, hogy a maradékokkal nem kell majd bajlódnotok…

Burgonya

A dél-amerikai eredetű burgonya a 19. században kezdte meg térhódító útját, s azt mondhatjuk, hogy ma már elképzelhetetlen nélküle a magyar konyha. Hívhatjuk kedvünk szerint burgonyának, krumplinak, kolompérnak vagy akár pityókának is, az ideális tárolási körülményt tekintve azonban nincs sok választási lehetőségünk: felhasználásig száraz, sötét hűvös kamrában, illetve pincében érdemes tárolni, 8-10 °C között. Hűtőszekrénybe soha ne tegyük, mert ez csak minőségromlást fog eredményezni, valamint óvjuk a fénytől a csírázás elkerülése érdekében. A burgonya rendkívül sokoldalúan felhasználható: sütve, főzve, levesekben, köretként, rakott ételekben, most pedig egy pár, nem épp hétköznapi elkészítési mód közül szemezgettünk. A lángos önmagában is egy húsmentes finomság, burgonyával és kapros-túrós töltelékkel kiegészítve igazi különlegesség lesz. Retro és az új ízek ötvözéséhez támadt kedvetek? Próbáljátok ki az ínycsiklandó krumplis tészta gnocchit!  És végül egy igazi klasszikus, „böjti köntösben”: a rakott krumpli hús nélküli verziója.

 Száraz fejtett bab

A bab az egyik legnépszerűbb hüvelyesünk: nemcsak tápláló és finom, hanem fogyasztása egészégünkre is jótékony hatással van. A zacskóban kapható száraz bab általában 1 évig őrzi meg a minőségét, de ezt követően is fogyasztható akár 9 hónapig is, azonban ízéből és tápanyagtartalmából némileg veszíthet. Ha ennek ellenére penészedés vagy kártevő nyomait (apró lyukak) fedezzük fel rajta, ne fogyasszuk el! Ha száraz babból szeretnénk készíteni a másnapi menüt, előző éjjel ne feledkezzünk meg beáztatásról! Végül nézzünk néhány ötletes receptet, amely fagyasztott vagy konzervbabból is elkészíthető. A burgerek kedvelőinek kiváló alternatíva lehet böjti időszakban a pusztán növényi eredetű összetevőkből álló bab-burger. Ha a levesek kedvelője vagy, próbáld ki ezt a zöldégekben gazdag ízélményt nyújtó toszkán bablevest. Amennyiben valamilyen mártogatóshoz támadt kedved, készíts egy adag babhummuszt, amely jól harmonizál bármilyen zöldséggel vagy pékáruval is.

Alma

Nincs olyan időszak, amikor ne állna rendelkezésünkre az alma. Az alma betakarításának időpontja nagy hatással van eltarthatóságára, erre azonban az esetek többségében semmilyen ráhatásunk nincs. Mit tehetünk akkor, hogy mégis hosszabb ideig friss maradjon a megvásárolt almánk? Egy nagyobb mennyiségű almát érdemes fénytől védve, fagymentesen, nem egymásra halmozva, pincében, 2-5°C-on tárolni, amennyiben van rá lehetőségünk. Az alma szobahőmérsékelten is jól tárolható 1-2 hétig, azonban hűtőszekrényben ez az időtartam akár 1-2 hónapig is kitolható. Az alma egy utóérő gyümölcs, ami azt jelenti, hogy megfelelő tárolási körülmények között egyre zamatosabb, édesebb ízű lesz, azonban pontosan az érésfokozó tulajdonsága miatt nem érdemes más zöldséget/gyümölcsöt tenni mellé, mert azok könnyebben romlásnak indulnak. Természetesen az almából készült sütemények tárháza végtelen, de most mi kifejezetten a napi böjti főétkezések színesítésére törekedve gyűjtöttünk most recepteket. A merészen kísérletezőknek melegen és hidegen tálalva is ajánljuk a harmonikus ízű almás-kecskesajtos sültzeller-krémlevest. Az alma párosítva zöldségekkel kiváló ízélményt nyújt almás-lencsés quinoasalátaként vagy akár sült formában, kakukkfüves mézzel gazdagítva.

Kapcsolódó tartalmak

Édes-ízes ősz

admin

Húsvét zöldítő hímes-rímes pályázat

admin

Ötletverseny az élelmiszerpazarlás ellen

admin